Filmové tipy: November / Listopad

Když bych měl popsat ve zkratce tenhle film, nejsnazší by mi přišlo říct, ať si představíte, jak spolu František Vláčil a Jan Švankmajer natočí romantický příběh. Zní to trochu divně, uznávám. Taky to není film pro každého.

Estonský režisér Rainer Sarnet natočil Listopad podle knižní předlohy Andruse Kivirähka Rehepapp (Dráb), kterou jsem nečetl a u sledování filmu neměl pocit, že bych jí k výkladu nějak potřeboval. Listopad totiž není velkým filmovým příběhem, ale výletem do bizarního černobílého světa estonské mytologie, v němž se mísí chladně syrový svět dávného vesnického lidu se světem vlkodlaků, nadpřirozených bytostí a lidmi stvořených strojů, jimž ďábel dokáže vdechnout duši.. Svět, ve kterém dokáže být i sněhulák básníkem… A přece je to o lásce..
Jestli dokážete překousnout tuhle nálož bizarností, nebo je dokonce máte rádi, pak se  před vámi otevře filmová lahůdka s výjimečně krásnou a výtvarnou kamerou (a dechberoucími kompozicemi) a během dvou hodin stopáže se rozhodně nestihnete ani na okamžik nudit.

  • Režie: Rainer Sarnet
  • Hodnocení ČSFD: 69%
  • Hodnocení ImDB: 7.2/10

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s