Babišovy děti

Marně se pokouším pojmenovat si sám pro sebe míru znechucení, jakou ve mě vzbudilo prohlášení našeho premiéra k možnému přijetí padesáti dětí – válečných sirotků – kteří jsou v uprchlických táborech v Řecku a dalších evropských zemích.

„Proč bychom měli přijímat syrské sirotky? Proč bychom se měli starat právě o Syřany?“

Ptá se Andrej Babiš, který se ještě loni neváhal nechat fotit u pomníku sira Nicolase Wintona, zachránce 669 dětských životů před jistou smrtí v nacistických táborech.

Stojí za připomenutí, že to byl Winton, kdo vedle své normální práce s pomocí několika dobrovolníků vyhledával adoptivní rodiče, vyřizoval administrativu u britských úřadů a organizoval odjezdy Kindretransportů z Prahy. Úplně poslední vlak s 250 dětmi byl vypraven 1. září 1939, ale byl zastaven a poslán zpět, protože ve stejný den vypukla druhá světová válka. Děti, které jím měly odjet, téměř všechny do jednoho zemřely v koncentračních táborech.

„Proč bychom měli přijímat židovské děti? Proč bychom se měli starat právě o české Židy?“, mohl se přitom před téměř osmdesáti lety zeptat Winton. A neudělal to.

Jestli máte dojem, že tu míchám dvě různé věci, že tyhle dvě věci se nadají porovnávat a že hledám paralely tam, kde nejsou, pak s vámi asi budou souhlasit v tom, že jsou to jiné situace v historickém kontextu, místě i čase.
Ale mají i něco, co je spojuje.
A ta věc se jmenuje lidskost. Způsob, jak se sami vztahujeme k druhým, způsob jak soucítíme s dětmi, třebaže jsou z jiné země. Jak moc je i přesto považujeme za lidi, kterým je třeba pomoci a kterým jsme mohli dát naději na lepší, bezpečný a důstojný život.
Britové tehdy řekli lidskosti ano, Babiš jí za nás všechny odmítl.
A já marně hledám dostatečně silná slova znechucení nad tímhle postojem.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s