Jak je to s tím Čapím hnízdem?

Ve zkratce: Babiš získal eurodotaci 50 milionů neoprávněně a je podezřelý z podvodu. Zaplatíme za něj my všichni. A teď se hraje o to, jestli a jak to Babiš – politik ustojí.
 
Pojďme ale od začátku. V roce 2008 získala společnost Farma Čapí hnízdo evropskou dotaci určenou pro malé a střední podniky. Dříve patřila pod křídla Babišova Agrofertu, a teprve před žádostí z něj byla vyňata přepisem na anonymní akcie. Načež dotaci obdržela a po uplynutí pěti let se do Agrofertu vrací.
 
Když se v tom začali novináři šťourat, Babiš nejdřív prohlásil, že s Čapím hnízdem nemá nic společného a neví, komu to patří. Později se nechal slyšet v dokumentu Matrix AB, že je to nejlepší projekt, co kdy vymyslel. Ve finále oznámil, že ony tajemné anonymní akcie držely jeho děti a bratr jeho partnerky.
 
Do věci se vkládá policie, která považuje ono vyvedení společnosti z Agrofertu za účelové a vyšetřuje jej jako dotační podvod. Žádá o vydání Babiše a Faltýnka, kterým hrozí pět až deset let vězení. Sněmovna oba pány ke stíhání vydává.
 
Babiš opakovaně označuje obvinění za kampaň jeho nepřátel, účelovku a politickou objednávku.
 
Mezitím proběhnou volby a Babiš s Faltýnkem získávají imunitu novou. Policie opětovně žádá sněmovnu o vydání. Nově ustanovený předseda sněmovny Vondráček z hnutí ANO v rámci své obhajoby AB prohlašuje, že při rozhodování o vydání Babiše musí zvážit zájmy země s tím, že policejní vyšetřování kauzy Čapí hnízdo by se mohlo o čtyři roky odložit.
 
Jenže z Bruselu přichází evropská zpráva o vyšetřování OLAF. Obdrží ji české ministerstvo financí a středočeský kraj – obě instituce ovládané ANO – tedy Babišem. O obsahu samotné zprávy OLAF se hluboce mlčí.
 
Ministerstvo financí a středočeský kraj se rozhodují, že dotaci v plné výši Bruselu vrátí. Čili – zaplatí jí český daňový poplatník, pravděpodobně včetně stoprocentního penále.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s