Reuters News Report: (Nejen) Češi nedůvěřují médiím

Reuters Institute vydal průzkum Digital News Report 2017. Najdeme v něm zajímavá zjištění. Například že lidé spíše zprávám nevěří a nemalá část se jim přímo vyhýbá. 

Obecně se dá říct, že zprávám celosvětově důvěřuje menšina lidí. Zhruba třetina lidí se konzumaci zpráv přímo vyhýbá ( někdy nebo často ). Děje se tak z různých důvodů ( negativní vliv na náladu; bezmocnost nějak ovlivnit to, co se děje; rozrušující obsah; spotřeba času atd ).

duvera_2

Z průzkumu Reuters dále vyplývá, že:

  • Internet a sociální sítě mohou snižovat důvěru ve společnosti skrze fake news, nicméně v mnoha zemích je hlavní hnací silou nedůvěry hluboká politická polarizace a pokřivení obrazu skutečnosti mainstreamovými médii.
  • Ve většině zemí nalezneme silnou souvislost mezi nedůvěrou v média a vnímání politické předpojatosti. To je zvláště patrné v zemích s vysokou úrovní politické polarizace, např. Spojených státech, Itálii a Maďarsku.
  • Pouze čtvrtina respondentů si myslí, že sociální sítě dokáží dobře oddělovat skutečné události od fikce.

Česká mediální krajina

Češi spíše zprávám nevěří – respektive s tvrzením, že mohou věřit většině zpráv, které většinou spotřebovávají – souhlasí podle průzkumů pouze 32 % české populace.

duvera

Hlavní příčinou české nedůvěry v média je to, že (podle průzkumu ) spíše jednají v zájmu politických a ekonomických aktérů, nežli ve veřejném zájmu. Tato nedůvěra je dále povzbuzována a využívána zvyšujícím se počtem „alternativních“ médií.

duvera3

Zaznamenání hodný ovšem zůstává doposud stále vysoký zásah veřejnoprávních médií – především stanic České televize, ale také Českého rozhlasu. Českému internetu vládne s přehledem skupina Seznam.cz.

news

Zajímavé také je, že stále jen malé procento Čechů je ochotno platit na internetu za zprávy – meziročně se jejich počet zvýšil na 8 % ( v tomto ohledu nás předstihli Slováci s 12 % ).

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s