Reakce na článek na Parlamentních listech

17. června vyšel na webu Parlamentní listy článek s názvem: „Spíše zemřete při autonehodě, než rukou teroristy… Petr Žantovský se zhrozil nad tím, co předložil web bojující s dezinformacemi“.  Nezbývá mi než na něj aspoň stručně reagovat.

Kontext je takový: Napsal jsem pro Manipulátoři.cz článek o tom, kolik mediálního prostoru se věnuje teroristickým útokům v porovnání s jinými druhy násilných úmrtí. Na výsledcích studie Nemila Danala jsem demonstroval, že konkrétně islámskému terorismu či zabití policistou se věnuje násobně větší pozornost, než vraždám či terorismu neislámskému.

Pro srovnání jsem tuto studii v závěru doplnil grafem, který porovnává pravděpodobnost různých druhů smrti s tím, že těmto nebezpečím je ale věnován jen zlomek mediální pozornosti ve srovnání s islámským terorismem.

Petr Žantovský to na PL komentoval takto: „A z toho máme my, čtenáři, vyvodit, že nás média zbytečně oblbují a zbytečně nás straší, protože kouření je mnohem nebezpečnější než islámský terorismus. A právě na to chci upozornit. To je strašlivě nebezpečný způsob uvažování, který byl obsažen i v článku slovenského deníku Sme. Srovnává naprosto nesmyslně nesrovnatelné věci, jako jsou určité typy nemocí nebo sociálního chování nebo určité typy zločineckého chování a dává je do jednoho pytle. To přece vůbec není možné.“ Následně takové srovnání označuje za demagogii.

Korunu tomu nasazuje větou: „A to je to, čeho se bojím, proč o tom mluvím a proč zmiňuju tento článek, protože přesně takhle se myslet nemá.“

Věru nevím, co je demagogického na statistice, která zachycuje neúměrně velký mediální prostor věnovaný právě teroristům, ve srovnání s jinými druhy násilných úmrtí.  Pan Žantovský dedukuje, že se dopouštím relativizace. Já si dovolím tvrdit, že je to právě on, kdo se dopouští demagogie. Vycházím z faktů, která jsou ověřitelná. Předkládám je tak, jak jsou – a nijak je nepřekrucuji. Co je na tom proboha relativistického a demagogického? Také bych rád věděl, jak se tedy podle něj myslet má.

Opravdové argumentování, kterého se pan Žantovský dovolává, by se víc než na čemkoli jiném mělo zakládat na faktech. Ta nám ale – ke své vlastní škodě – nepředkládá.

Zdroje: 

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s