Týden v ČR – krize a nahrávky

Stručné shrnutí pro ty, kteří politiku nestíhají.

Část nula – kontext

Andrej Babiš se opakovaně a dlouhodobě zamotával do nevyřčeností a polopravd kvůli střetu zájmů, pak machinacím kolem Čapího hnízda, nesrovnalostem v příjmech a posléze korunovým dluhopisům.

Situace vygradovala, když poslanci 15. 3. přijali usnesení, ve kterém žádali, aby ministr financí věrohodně vysvětlil své příjmy použité na nákup dluhopisů Agrofertu a zároveň vyvrátil vážná podezření z daňových úniků.

Dále poslanci požádali premiéra Sobotku, aby „v případě nesplnění tohoto usnesení vyvodil důsledky vůči ministru financí.“ Tím krize v koalici vypukla naplno.

Část jedna – demise

Premiér Sobotka se pokoušel přesvědčit prezidenta Zemana, který platí za spojence Andreje Babiše, aby podpořil jeho odvolání. Neúspěšně.

Premiér v patové situaci se tak rozhodl pro překvapivý krok – demisi celého kabinetu.

Část dvě – nahrávky

Objevily se kompromitující nahrávky na Andreje Babiše. Je stejně podstatné vědět, o čem se na nich mluví, stejně jako prokázat, kdo je pořídil. Je třeba říct, že jak jejich obsah, tak způsob jejich pořízení stojí daleko za hranicí toho, co bychom měli být ochotni v politice tolerovat.

Na jedné z nahrávek ministr Babiš domlouvá publikaci kompromitujících článků na ČSSD v ten pravý, předvolební čas. Přestože se k nim poté AB odmítá vyjadřovat, má se za vcelku prokázané i ze strany MF Dnes, že si je těchto rozhovorů velmi dobře vědom.

MF Dnes v reakci na obsah nahrávky propustila redaktora Marka Přibyla. Andrej Babiš kvůli nahrávkám podal trestní oznámení na neznámého pachatele.

Redaktoři iDnes.cz a Mladé fronty vydali prohlášení, v němž konstatují, že „selhal také Andrej Babiš, který opakovaně prohlásil, že se nebude snažit využít svého vlastnictví k ovlivnění obsahu titulů společnosti Mafra. Z nahrávek vyplývá, že v tomto bodě lhal.“

V reakci na toto ovlivňování podalo výpověď několik redaktorů.

Podtrženo – sečteno

Máme tu ministra financí, jehož kroky vyšetřuje policie ČR, Finanční správa, Evropský úřad pro boj proti podvodům OLAF a který lže. Hnutí ANO spolu s prezidentem dávají najevo, že nechápou, proč by neměl dále sedět ve vládě.

Klíče k dalšímu postupu drží prezident. Čekají nás zajímavé časy.

Aktualizace: Premiér Sobotka otočil. Demisi nepodá, odvolává Babiše

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s