Nekřesťanští lidovci versus samoživitelky

Stát, který by se o své děti nestaral a nechránil je, poškodí sám sebe.

Začněme citátem. „Lidovecký zlínský hejtman Jiří Čunek se rezolutně obul do rozhodnutí vlády, vyplácet samoživitelkám výživné v těch případech, když je nemohou vymoci od otců dětí a posléze je na otcích vymáhat úředně… Rozhořčil nad tím, že takhle stále vychováváme lidi k nezodpovědnosti. Pokud se žena špatně rozhodla, musí podle Čunka nést následky…. Přiznává, že následky nesou i děti, ale s tím se prý nedá nic dělat.“ Neříká, že pomáhat se nemá vůbec, ale nemá se posilovat v lidech nezodpovědné chování. (Echo24 )

Prohlásit, že „následky ponesou i děti, ale s tím se nedá nic dělat“ osobně považuji za vyjádření vysoce cynické a stupidní zároveň. Cynismus bych mu jako politikovi odpustil, stupiditu v žádném případě. Vysvětlím proč, začněme ale od začátku.

Vláda, jíž je KDU-ČSL součástí přijala na konci března zákon o zálohovaném výživném. Ten by měl pomoci rodičům, pokud druhý rodič neplatí soudem vyměřené výživné na dítě. Výživné by tak uhradil stát jako dávku sociálního zabezpečení a po neplatiči vymáhal soudně či v exekuci. Poznamenejme, že podle ČSÚ je v České republice 175 tisíc rodin, kde děti žijí jen s jedním z rodičů. Tolik fakta.

Jiří Čunek považuje krok vlády za posilování nezodpovědného chování. Pokládá neplacení výživného druhým rodičem za problém rodiče, který se stará o dítě, neboť „za špatné rozhodnutí ( s kým mít či nemít děti) se musí nést následky“. Bohužel v tomto výroku vychází z ad hoc úvah a možné následky sám ignoruje.

Je na místě říct, že zvolit si partnera či otěhotnět nezakládá bianco šek na veškeré jeho další chování. Pan Čunek zapomíná na to, že lidé v čase mění a že nelze zjistit, jak se kdo bude chovat v budoucnu. To ale není ten hlavní problém.

Stát měl by vážně neměl řešit něčí výběr špatného partnera, do toho mu skutečně nic není. Neměl by ale kvůli jednomu z rodičů trestat děti nepodporou, stejně jako by neměl pokrčit nad jejich osudem rameny.

Jde o to, že pokud by stát nepodporoval rodiny s dětmi a o děti nepečoval, bylo by takové jeho chování stupidní, protože by tím ohrožoval především sám sebe. A naopak stát, který se o svou vlastní budoucnost zajímá, by nikdy neměl přistoupit na opomíjení faktorů, které tuto budoucnost ohrožují. Které to jsou?

Ekonomický stres rodičů děti ohrožuje

Děti jsou pro existenci národa a jeho budoucnost to nejzákladnější. Je přitom prokázáno, že ekonomický stres rodičů děti ohrožuje a má negativní vliv na jejich vývoj. Relativní chudoba v dětství má vztah ke zdravotnímu stavu v dospělosti a promítá se do celé řady oblastí. Děti pocházející z chudých poměrů mají horší školní výsledky a méně často dosahují vyššího vzdělání, než děti, které z chudých poměrů nepocházejí.

Stres, který je důsledkem chudoby, předpovídá problémy u dětí i dospívajících jako jsou úzkosti, agrese, poruchy pozornosti či problémy se zákonem. Poruchy jsou přitom úměrné délce doby, po kterou děti a dospívající v takovém problematickém prostředí žijí. V dospělosti tito lidé dosahují nižšího socioekonomického statusu a dožívají se nižšího věku.

Panu Čunkovi uniká rozdíl mezi „nezdárnými rodiči“ a tím, o co by se měl zajímat především – tedy o děti jim narozené.

Od politika, navíc křesťansko-demokratického, bych očekával vyšší míru pochopení pro problém chudoby a složitých zákrut lidských osudů. Od politika s vizí pak sledování i vzdálenějších cílů, než jsou nejbližší volby.

Zdroje:

  • Oestergern O.G., Parental economic stress, European journal of public health, 2004
  • Koukolík F., Češi.Kdo jsme proč jsme – a jak dál, 2015

Publikováno na Forum24

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s