Může si ČR dovolit nepřijímat migranty?

Nepřijímat migranty – ani ty z oblastí válečných konfliktů, ani ty ekonomické. Takové hlasy se ozývají ze širokého spektra rádoby vlasteneckých či protekcionistických stran. Takové tunelové vidění ale zcela ignoruje fakta a ekonomickou realitu.

Fakta žádostí o mezinárodní ochranu: nejčastěji žádají občané Ukrajiny ( je jich téměř polovina), Syřané, Kubánci ( každá národnost cca deset procent), dále pak Arméni a Vietnamci. Počet žadatelů pocházejících z Afriky klesá.

Fakta migrace ekonomické jsou taková – nejčastěji k nám míří cizinci z Ukrajiny, Slovenska, Vietnamu, Ruska a Německa. Celkem jich je ( s trvalým nebo dlouhodobým pobytem) téměř půl milionu. Tento počet pozvolna, ale setrvale stoupá. Uvažovat o České republice jako o ostrovu migrantů prostého je zcela mimo realitu. Proč?

Podstatné je si uvědomit, že zbaví-li se teoreticky země ekonomických migrantů, neznamená to, že na jejich místo nastoupí domácí obyvatelstvo, vzhledem k povaze pracovních míst, právě migranty nejčastěji obsazovaných.

Protože problém pracovních míst, která jsou zaplňována imigranty není v tom, že je nikdo nedělá, ale nikdo je nechce vykonávat za stejné peníze, jako imigranti.

A to platí pro Českou republiku, mezi Čechy, Slováky a Poláky oblíbenou Anglii, stejně jako jakoukoli jinou rozvinutou zemi.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s