CVVM: Důvěra v média padá

Upadá-li důvěra v média obecně, dá se říct, že veřejnost čím dál tím méně důvěřuje schopnostem a věrohodnosti zprostředkovatelů informací. Jestliže tedy tito lidé upřednostňují vlastní způsoby získávání informací, je na místě otázka, jak tedy a z jakých zdrojů toto získávání realizují.

Důvěra v česká média je rekordně nízko, vyplývá ze studie Masarykovy univerzity. Čím je takový propad způsobený?

Ve studii na stránkách Rozhlasu se dočteme, že „vůbec nejčastější je nedůvěra k médiím mezi nezaměstnanými a nízkopříjmovými skupinami populace,“  čili „Novináři pracující pro ‚velká média‘ se stávají nedůvěryhodnými pro ty respondenty, kteří se v různém slova smyslu ocitají na okraji společnosti.“ Nicméně je třeba říct, že médiím nevěří více než polovina respondentů ve věku 18-29 let, která v nedůvěře o tři procentní body překonává druhou nejskeptičtější věkovou skupinu 40-49 let.

Postupně se ztrácejí důvěra v média není jevem nikterak novým, jde o trend trvající minimálně od roku 2008, a tak se spojuje s ekonomickou krizí. Dá se ale předpokládat, že příčin takového poklesu je ale více. Mimo jiné dochází k proměnám technologickým a lidé se tak „pomalu, ale jistě se stávájí spíše hráči s informacemi a jejich tvůrci než těmi, od nichž se pouze očekává, že budou pracovat s předem danými informacemi.“  (M. Deuze). Přirozeně tak dochází k oslabování tradičních mediálních modelů a k fragmentaci mediální scény.

Význam samotného pojmu „důvěra“ totiž ve finále nevyjadřuje nic jiného než spoléhání na schopnosti a věrohodnost. Upadá-li důvěra v média obecně, dá se říct, že veřejnost čím dál tím méně důvěřuje schopnostem a věrohodnosti zprostředkovatelů informací. Jestliže tedy tito lidé upřednostňují vlastní způsoby získávání informací, je na místě otázka, jak tedy a z jakých zdrojů toto získávání realizují.

Nezodpovězenou otázkou také zůstává, zda a jaký dlouhodobý vliv na důvěru obecně můžou mít setrvalé útoky vrcholných politických představitelů. ( Namátkou prezident Zeman: Hlavně nevěřte novinářům, radí Zeman na náměstí / Zeman by vzal ČT poplatky. Je to bezprecedentní útok, brání se televize; Babiš: Pořady ČT jsou zmanipulované atd.). Podceňovat jistě nelze ani vliv tzv. dezinformačních webů (kterým dle průzkumů věří čtvrtina Čechů), a pro které je agenda zaměřená proti „tradičním“ médiím denním chlebem. Mám neodbytný dojem (jak už jsem psal dříve), že ono ani tak nejde o nějaké konkrétní výroky, a že za tím vším se skrývá něco podstatně závažnějšího. A to je z těchto kruhů vytrvalé rozšiřování pocitu, že nikomu a především institucím (které jistě jen náhodou jsou proevropské, prozápadní, zaměřené proti nenávisti a propagandě) nelze věřit.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s