Mluvit lidským jazykem

V nedávné diskuzi na půdě FSV v Praze, věnované mimo jiné vzniku Centra proti terorismu a hybridním hrozbám jsem se mnoha neurovnanými slovy snažil říct, že největším problémem CTHH je především nesrozumitelnost téhle instituce. Pokusím se vysvětlit proč.

Řekl jsem tam cosi ve smyslu, že boj proti dezinformacím a tzv. měkkým hrozbám je sice fajn, ale pokud přitom u toho úřad zapomene mluvit lidským jazykem, lidé mu prostě nebudou rozumět, nepochopí ho. A když mu nebudou rozumět, snadno se nechají zmást těmi, kteří tvrdí, že ve skutečnosti je jakýmsi velkým bratrem, arciďáblem a cenzorem současně.

Ono je to od začátku takové zamotané. Ze všech prohlášení a dokumentů ministerstva vcelku jasně vyplývá, že CTHH totiž primárně necílí na dezinformace jako takové, nestane se z něj factchecker, nehodlá se pouštět do křížku s politiky, kteří lžou atp. Centrum je zaměřené na skutečné hrozby pro vnitřní bezpečnost, kyberútoky, pokusy o ovlivňování voleb atd.

Dovolím si tvrdit, že vinou nepříliš povedené komunikace ale záhy došlo k dokonalému zmatení záměru, s jakým ke zřízení MV vlastně přistoupilo. Sportovní terminologií řečeno, se tématu hned po startovním hvizdu zmocnil hradní eskamotér a už ho nepustil. A více než zdatně mu začali přihrávat nejpravdivější a nejvlastenečnětší weby. Společnými silami začali budovat obraz úřadu nepřátelského, cenzorského, který nemá jiný účel, než boj proti pravdě, prezidentu Zemanovi a všem svobodomyslným občanům vůbec.

Ono ani tak nejde o nějaké konkrétní výroky a verbální žonglérství, jímž je hradní mluvčí proslulý. Za tím vším se skrývá něco podstatně závažnějšího. A to je z těchto kruhů vytrvalé rozšiřování pocitu, že nikomu a především institucím (které jistě jen náhodou jsou proevropské, prozápadní, zaměřené proti nenávisti a propagandě) nelze věřit. Je to takové to opakování jednoduchých propagandistických lží, které si zapamatuje nakonec zapamatuje každý. A když se takové sdělení bude opakovat dostatečně dlouho, nakonec to spousta lidí začne brát jako samozřejmost..

Je to takové očkování, výchova k jasně formulované emoci. „Opakované učení tohoto druhu připomíná podmiňování podle Pavlova“, napsal F. Koukolík v jedné ze svých knih. „Jednoduchým, dostatečně intenzivním a dlouho opakovaným podmiňováním je možné v části oslovené populace vypěstovat něco podobného reflexnímu automatismu. Předvedení podnětu vyvolává automaticky zápornou citovou odpověď, o které její nositel neuvažuje. Považuje ji za „přirozenou“, „jasnou“, „normální“, „samozřejmou“, za součást sama sebe, což je propagandistův ideální cíl.“

To jsou takové ty jednoduché mantry, opakované ad absurdum. Co nejjednodušší, obalené spoustou emocí. Brusel je zlo, Merkelová je Hitler, neziskovky jsou paraziti, západ je prohnilý, islám je nacismus…

Vraťme se ale o kus zpátky ke komunikaci. Ta je – zdá se právě teď, v době tak rozechvělé a vnitřně vypjaté – důležitější než kdy předtím. Mluvit tak, aby lidé chápali, co jim chcete říct, jednoduše, klidně, nepovýšeně, otevřeně a především lidsky. U institucí jde vůbec o problém obecný. Úřady se chovají víc než úředně, vystupují suše, nelidsky a mluví stejně tak. K jejich – i naší škodě.

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s