Politika není věda. Škoda.

Raději to ani nečtěte. Tohle je totiž fakt dlouhý post o nudné politice. Neobsahuje ani pointu, ani vtipy, ani obrázky zvířátek.

(Tolik na úvod, abyste neřekli, že jsem vás nevaroval).

Jestli se ale přece jen odhodláte, zkusíme si takový pokus, jo. Našel jsem morální kodex hnutí Ano a srovnal s proslulými výstupy předsedy Babiše.

– Tak třeba v bodě č. II. onoho kodexu se píše: „Reprezentant je při výkonu své funkce nestranný a rozhoduje se objektivně, kvalifikovaně a se znalostí věci.“

Hned se tedy nabízí oprášit výrok hodný ministra financí: „Netušili jsme, kolik druhů podnikání u nás máme.“ (kvalifikované zmatky osm dní před začátkem EET)

Nebo jeden svědčící o objektivitě:

„Senát je důležitá součást demokratického fungování naší země.“ ( AB před senátními volbami ) vs. „Senát je de facto zbytečný, zpomaluje legislativní proces, stojí 600 milionů korun ročně a navíc ztratil kompetenci volit prezidenta.“ (AB po nepříliš úspěšných volbách)

A dál Bod IV. „Zvolený Reprezentant nefiguruje v žádném střetu zájmů. V případě, že by u něj střet zájmů nastal, vyřeší jej co nejrychleji, bez ohledu na osobní zájmy zvoleného Reprezentanta.“ 

Reálný AB v parlamentu: „Další z vykonstruovaných kampaní je kampaň o mém střetu zájmů. Ano, mám střet zájmů. Ale já ho nezneužívám.“ ( k určitému řešení ho až po třech letech ve vládě donutil až zákon o střetu zájmů, tzv. Lex Babiš )

– Bod VII. „Reprezentant pravdivě a přesně informuje veřejnost o svém vzdělání, schopnostech a zkušenostech, které jsou relevantní pro výkon jeho voleného mandátu, stejně tak jako o svých majetkových poměrech.“

Versus už zlidovělé: „Proč bych vám měl sdělovat všechny moje příjmy? Sorry jako. Vy sdělujete někomu příjmy, nebo kdo tady sděluje příjmy za posledních dvacet dva let? Co vám je vůbec do toho?“

– Bod VIII. „Reprezentant poskytuje veřejnosti veškeré požadované informace související s výkonem jeho volené funkce i všech dalších funkcí ve veřejném i soukromém sektoru, v nichž figuruje, s výjimkou těch, které podle zvláštních předpisů podléhají zvláštní ochraně.“

AB říká v televizním dokumentu o tzv. Čapím hnízdu: „Je to ten nejlepší projekt, jaký jsem kdy vymyslel.“

Posléze otáčí: „Čapí hnízdo není moje, vůbec se mě to netýká.“, „Není to moje. Je to nějaký firmy, která patří do holdingu.“

Ještě později znovu otáčí: „Proč jsem nechtěl říci jména akcionářů? No, protože jsem nechtěl ohrozit moje děti. Svoji rodinu, to je to nejcennější, co mám. Proto jsem se ne vždy vyjadřoval správně. Nemohl jsem říct pravdu, toto přece musí každý rodič pochopit.

Popojedeme. Mimochodem, nejen reprezentanti, ale i poslanci mají kodex. Úplně jiný. A tam se dozvíte, že poslanec se „Zdrží, při plném zachování práva na kultivovanou kritiku, jakéhokoliv jednání, které by mohlo poškodit důstojnost Poslanecké sněmovny, klubu, jejích orgánů nebo jiných poslanců.“

Kultivovaný a důstojný výrok AB adresovaný Reportérům ČT: „Pořad Reportéři točí na objednávku. Vy jste jedna zkorumpovaná pakáž, která natočila o mně 16 pořadů a teď točíte zase něco o mně. Já se vám nemám co zpovídat.“

I když popravdě, tyhlety citace kodexů a vytrhávání výroků z kontextu jsou jen taková zbytečná a zlá slůvka. Pan Babiš přece není ani Reprezentant, ani Poslanec, ale Ministr a majitel hnutí, žejo.
A teď chvíli vážně. Rád bych se mýlil, ale zatím mi připadá, že ať si z Babišova #sorryJako budeme utahovat sebevíc, Andrej stejně nakonec zválcuje všechny ostatní strany.
Protože prostě proto, že současná česká politika není o fórech na Facebooku a selfíčkách, reálně jde o skutečný pocit důvěry, který se z politiky nějak vytratil.
O pocit lidí, že politici jsou jejich, jsou tu i pro ně, že tu jsou od toho, aby je skutečně zastupovali, hájili a pracovali pro ně. O pocit lidí, že rozumí politikům a politici rozumí jim.
Prapodivným paradoxem osudu je, že tímhle pocitem se ve zdejších krajinách umí zaštítit jen AB spolu s melody boys Miloše Zemana. Měli bychom si ale uvědomit, že to neukazuje ani tak na skutečné schopnosti a sílu AB a MZ, jako spíš na slabost a neschopnost ostatních stran a lídrů.
Závěrem se sluší podotknout, že politika hlavně není věda, jak si kdekdo ke své škodě myslí. Ve vědě totiž narozdíl od politiky platí, že stačí jediný negativní důkaz k zamítnutí teorie jako takové.
Kdyby ale přece byl průměrný občan ochoten takové zamítání aplikovat i na konkrétní politiky, nedejbože reagovat na víc indicií než na reklamní slogany typu #makáme, mohlo by to tu třeba vypadat jinak.
A třeba se nakonec dočkáme, kdo ví.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s