Jak že je to s těmi teroristy?

Dělám to fakt nerad, ale musím si zahrát na ďáblova (čti Trumpova) advokáta.

Šíří se nám tu po internetu taková fotka, shrnující, kolik obětí mají na kontě teroristé ze zemí, na které uvalil Trump přistěhovaleckou a cestovní klatbu.

16299344_1201963549900452_6206255997210234812_n

Jenže tahle tabulka prostě vytrhává věci z kontextu, jak už bývá na FB dobrým zvykem. Takže za prvé – jsou to počty obětí na území USA, nikde jinde, což z popisu nevyplývá a což je dost podstatné.

Za druhé – což je důležitější – když si vyhledáte skutečný zdroj u Cato institutu, tak rázem zjistíte, že i ze zemí, u nichž jsou uvedeny nuly, se vesměs teroristé půdě US i tak objevili. A nebylo jich úplně málo. ( Irán – 6, Irák – 2,  Somálsko – 2, Sůdán – 6, Jemen – 1). Čímž se konečně dostáváme ke kontextu.

Tabulka v podobě, jak se šíří, tedy s názvem „Počet Američanů, zabitých občany zemí x, y“, se soustředí na oběti, nikoli na hrozby, čímž zcela dezinterpretuje původní studii Cato.
Protože výše zmíněné počty teroristů znamenají počet skutečně odsouzených za přípravu nebo spáchání útoku na území USA, což nelze ztotožňovat jen s počtem obětí, žejo. To, že se jim nepovedlo nikoho zabít neznamená, že nebyli a nejsou reálnou hrozbou.

Laskavý čtenář si mj. snadno dokáže zjistit, jaká je bezpečnostní situace v Sýrii, Iráku, Iránu, Jemenu, Libyi, Somálsku a Súdánu a jak moc tam mají rádi Ameriku.

Ale zpátky na zem. Taky je třeba otevřeně říct, že do Trumpova seznamu nejsou zahrnuti Saúdové, Pákistán, Egypt nebo Emiráty, tedy země, ze kterých přišlo do Ameriky teroristů zdaleka nejvíc. Což prostě a jednoduše svědčí o tom, že Trump dává přednost geopolitice před bezpečností a tahle celá šaráda je jen nepromyšlené populistické gesto.

( pro zvědavce – studii Cato institutu najdete tady: https://www.cato.org/blog/guide-trumps-executive-order-limit-migration-national-security-reasons )

Reklamy

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s