Čtení z Přítomnosti

Předválečný archiv Přitomnosti je užitečné čtení. A národ by měl být hradnímu mluvčímu vděčný, že ty texty, na něž mnoho desetiletí jen marně sedal prach, hledáním neexistujícího článku tak skvěle zpropagoval.
 
Tak například Albert Fuchs v roce 1929 bědoval nad žalostným stavem českého žurnalismu v článku, který bychom mohli i my, lidé z jednadvacátého století, rovnou podepsat.
 
„…čím dále tím více pozorujeme, že česká žurnalistika stává se vdovou po duchu, který odešel, že tisk se mechanisuje nejenom po stránce technické, nýbrž i po stránce obsahové… Vidíme rádi, jsou-li novináři důvěrníky politiků a státníku, ale nevidíme rádi, jsou-li jejich konfidenty.“
 
Anebo v jednom z listopadových vydání roku 1933 najdeme nestárnoucí univerzální pojednání o Metafysice českého šovinismu.
 
„…filosofickým vyznáním českého šovéna neboli člověka „národně“ cítícího je jakýsi druh manichismu. Svět je prostoupen dvěma tajemnými, nevystižitelnými principy, které spolu neustále zápasí.
Principem Dobra, což je češství, a principem Zla, což je němectví. Není mezi nimi ani dorozumění ani smíru. Chvíli ovládne ten, chvíli onen, a tak se to střídá od nepamětné minulosti až na věky věkův.
Lidské úsilí, záměrná vůle, rozumná činnost proti tomu nic nezmohou. Navždy je souzeno Dobrému Češství potýkati se smrtelně se Zlým Němectvím… Hle, politický mythus českého vlastence…
Republika zná jen občany. Ale dobře rozlišuje ty, kteří její zákony zachovávají a ty, kteří je porušují. Tyto bezohledně trestá. Český vlastenec jí však radí: „Zanech této nestrannosti. Vykroj ze svého těla vše, co si říká německé, přísně to isoluj a pouštěj na to třikrát denně hrůzu. Křič, dupej, povykuj. Nezáleží na osobách, nebo to jest Němectví, Temnota, Zlo. Zlo o sobě, absolutní, naprosté. Vyhlaď je, a nemůžeš-li vyhladit, tedy aspoň spoutej a hlídej!“
 
Ponechám už na laskavém čtenáři, aby jméno úhlavního nepřítele Čechů – tedy Němce buď zachoval, či jednoduše ve své hlavě nahradil nepřítelem jiným, světonázoru jeho odpovídajícím.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s