Vize

Zatímco se politici předhánějí ve skuhrání na zlou a ošklivou Evropskou unii, v malicherných sporech a pokusech nápravách okamžitých problémů, svět nám stále víc a víc uniká.

Totiž – jestli mi na politice něco chybí, pak je to vize.

Kde jí ale vzít?

Měl bych jeden zcela konkrétní tip.

Představte si za pět minut hotové elektronické daňové přiznání, možnost volit přes internet, administrovat sociální dávky nebo založit firmu během dvaceti minut od svého počítače, připočtěte k tomu jednoduchý a přehledný daňový systém a minimální byrokracii. Představte si svět bez front na úřadech, existenci zákona, který státní správě zakazuje žádat ty samé údaje znovu a znovu, anebo propojení a kompatibilitu všech vládních správních databází – registru vozidel, zdravotních pojištěnců, registru obyvatel, katastru atp. Představte si, že veškerou komunikaci se státem zvládnete přes internet a stát vám přitom nehází klacky pod nohy.

Připočtěte k tomu, že všechny tyhle služby umožňuje vlastnictví jedné jediné karty – elektronického průkazu, nahrazující mimo občanský a řidičský průkaz, cestovní pas, průkazku MHD, kartičku pojišťovny, elektronický podpis a mnoho dalších služeb.

Že je to sci-fi? Ne. Popisuju už existující a funkční systém e-governmentu v Estonsku.

A zatímco v Čechách vznikají a zanikají solitérní nekompatibilní miliardové projekty typu Opencard, IZIP a v neposlední řadě EET, v komunikaci se státem se produkují tuny papírů, ošoupávají se tisíce razítek a podrážek ve frontách, Estonci namísto toho využívají jednoho propojeného digitálního systému, který je – světe div se – otevřen kromě státních služeb i soukromému sektoru jako jsou banky, telefonní operátoři, distributoři energií..

Politická reprezentace tohoto malého pobaltského národa se prostě a jednoduše v roce 1997 rozhodla, že vybuduje moderní a otevřenou elektronickou státní správu, přátelskou k občanům, s přívětivým podnikatelským prostředím.

Nechtěli by to politici zkusit i u nás?

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s