Pozoruhodná doba!

Žijeme evidentně v době plných synchronicit, které jsou – jak víme z Junga, sériemi událostí, které mají nějaký významný společný prvek, ale nespojuje kauzální vztah. Tedy – tak alespoň ledacos vysvětluje hradní mluvčí.

A tahle Ovčáčkova vysvětlení se obvykle zakládají na pravděpodobnostním počtu, tedy že občasný současný výskyt jednotlivých synchronicitních situací odpovídá náhodě, bez nutnosti jejich společné „skryté“ příčiny. Takže si to shrňme jednou provždy:

Za synchronicitu lze tedy označit náhodné setkání Miloše Zemana s islamofobem Konvičkou na jednom pódiu; náhle vypuknuvší virózu nad korunovačními klenoty nelze spojovat s pařbou na ruské ambasádě; Peroutkův článek se nenašel náhodou, stejně jako se neprovedla omluva nařízená pravomocným rozsudkem. Lánská schůzka nebyla v žádném případě pokusem o puč v sociální demokracii; vytrvalé útoky na veřejnoprávní média nelze vykládat jinak než péči starostlivého státníka o demokracii – což platí i o podléhání tu ruskému, tu čínskému vlivu. A kauzalitu už vůbec nelze hledat ve slibech o odvolání hradního kancléře, nezíská-li prověrku a jeho následným neodvoláním.

To je ale jen jedna část příběhu.

V té druhé jde o to, že se setkáváme s originálním využitím principu ne nepodobného klasickému divadelnímu řešení neřešitelných dějových propletenců. Ano, myslím tím Deus ex Machina, alias boha ze stroje, čili zásah vyšší moci.

Na divadle mívaly tragédie totiž tak komplikované zápletky, že se bez božího nadpřirozeného zásahu hrdina prostě neobešel. Hrad originálním způsobem tento princip využívá a přetváří. Namísto zásahem vyšší moci řeší se ale každý zamotanec, každá další aféra prostě tak, že je zčista jasna přebita zamotancem dalším, novým, aktuálním a ještě zamotanějším.

A to, že se nejedná o stav zcela žádoucí konstatoval sám Aristoteles: „patrno jest, že rozuzlení dějů se má díti z děje samotného a nikoliv pomocí divadelního stroje.“

No jo, co také jiného než povrchní pravdoláskařské moralizování bychom mohli čekat od dva tisíce let starého kavárníka.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s